Skip to content
Ženská energie na Fuerteventuře - nechte se inspirovat
9. 6. 2022
Dnešní doba je hodně rychlá, přeinformovaná, nátlaková a převažuje v ní mužská energie. Není to převaha mužů, je to jen prostředí a kultura, ve které většina z nás žen žije. Jak se s tím vyrovnat, co může podpořit ženskou energii? Nechte se inspirovat...
285010110_1003452343692184_3034157038751470177_n

Ve jménu ekonomické jistoty a citového bezpečí si mnohé z nás oblékly pánské šaty a brání se projevům svých skrytých ženských vloh…

Kvůli strachu, že budeme příliš zranitelné nebo závislé, mnohé z nás ztratily důvěru v sebe sama, ve své tělo, v život a dávají přednost agresivnějším a nezávislejším životním postojům. Tedy spíše té mužské roli. Beton všude okolo nás, tlak na výkon a vlastní dokonalost, pozornost neustále věnovaná někam ven, mimo sebe. Být skvělou, manželkou, matkou, milenkou, ale i manažerkou, vydělávat „slušné peníze“, obstarat celou domácnost, dopřát nejlaskavější péči dětem i svým rodičům = mužská polarita.

Abychom této mužské a ženské polaritě lépe porozuměly, dáme si je do souvislosti s několika určitými místy. Například Fuerteventura, na které se právě se skupinou šestadvaceti žen nacházím, dále mé oblíbené Bali, nebo Srí Lanka. Na těchto nádherných místech planety jste obklopeny bujnou tropickou vegetací, nad hlavami vám létají pestrobarevní ptáci, lákají vás všemožné vůně, barvy, chutě… Jsou to „ženská místa”, která přímo lákají k odpočinku, zapomenutí na všední starosti a naplní vás novou životní energií.

Opačnou polaritou je město New York. Velmi „mužská“ lokalita, která vyvolává pocity striktní, silně orientované a soustředěné. Pro dosažení nějakého cíle zde musíte neustále něco dělat, snažit se, krok za krokem postupovat k cíli a cesta nikdy nekončí. Tato mužská polarita je orientovaná na výsledek, plánovaná, řízená, koncentrovaná a ukázněná. Oproti ženské, která je uvolněná, otevřená, divoká, vyzařující životní síla – energie přírody.

Tato mužská role a mužská polarita v nás ženách velmi často vyvolává pocit vlastní nedokonalosti, slabosti, bezmoci, protože nám jednoduše není vlastní. Není přirozená. Právě z tohoto důvodu se pak cítíme vyčerpané, cítíme samy na sebe i na ostatní zlost. Neustále chceme samy po sobě i po našich blízkých něco víc, protože jsme nespokojené s tím, co máme. Přitom nic, co máme, není samozřejmé. To si však bohužel začneme uvědomovat, až když to ztratíme.

Pro lepší vztah plný vděčnosti k vnějším „věcem” ve vašem životě – k majetku, domovu, vztahům, životnímu stylu a ke svému tělu – si přečtěte příběh, který vypráví osvícený mistr svému žákovi.

Tak se hezky usaďte a otevřete své srdce povídání.

„Prozradím ti své tajemství. Každou noc před spaním padnu na kolena a na ruce a celým svým srdcem děkuji Bohu za veškeré požehnání, které mi ten den poskytl. A potom, z nitra bytosti, nabídnu Bohu všechno, co je mi drahé. Nabídnu mu své továrny, svůj ášram, své domy. Nabídnu mu své žáky, své přátele, a dokonce svou milovanou manželku a své drahé děti. Přitom si v duchu představuji, že mé továrny i ášram shořely, že moje rodina a všichni blízcí odešli a odpočívají v náruči Boží. Jakmile dokončím modlitbu, jdu spát jako chudý muž.

Ráno se probudím, rozhlédnu se kolem sebe, pozdravím nový, svěží den a vidím, že mě stále obklopuje boží milost. Znovu padnu na kolena a z celého srdce děkuji Bohu za další den, v němž mi požehnal těmito drahocennými dary. Uvědomuji si, že jsem jenom správce. Ty dary vlastně nikdy nebyly moje. Vždycky jsou jenom půjčené. Všechno je jenom půjčka.”

Srdečně zdravím z krásné Fuerteventury, kde společně se ženami čerpáme nádhernou ženskou energii z našeho léčivého kruhu, slunečních paprsků, oceánu, čerstvého vzduchu, báječného jídla a samozřejmě také jógy. Plníme vlastního pohár životní energie, lásky a vděčnosti.

Každá ženy by si minimálně jednou ročně měla dopřát takový čas sama pro sebe. Pokud je spokojená žena, je spokojen také její muž, děti, celá rodina.

Tak pokud chcete příště vyrazit s námi, v listopadu tohoto roku nás čeká jóga na Srí Lance a v dubnu příštího roku jógový zájezd na Bali.

Z Fuerteventury vám mává lektorka

Pavla Galla Rožumberská