Skip to content
VELIKONOCE ruku v ruce s přírodou
2. 4. 2023
Velikonoční svátky přichází a spolu s nimi i magická barevnost v přírodě. Vše kolem nás je barevné, mladé a živé. Velikonoční zvyky a tradice se předávají z generace na generaci. Barvení vajíček, pečení i výzdoba domácnosti. Co takhle se k radám našich babiček vrátit a zkusit Velikonoce opět tak, jak to uměly jen ony? Bez nákupů v obchodech, pouze s tím, co najdeme v přírodě nebo v kuchyni. Máme pro vás pár tipů, které můžete hned vyzkoušet.
Fusion FB (kopie 2)
Velikonoční výzdoba

Velikonoce jsou takovým přenesením přírody a symbolu znovuzrození do našich domovů. Můžeme využít přírodní materiály, stačí zajít na procházku do přírody a o výzdobu máme postaráno. Vyhneme se tak nákupu předražených a často nevkusných ozdob, které k nám cestovaly přes půlku zeměkoule.

Krásnou výzdobu si vytvoříme, když vsadíme na probouzející se cibule narcisů nebo právě čerstvě vykvetlých modřenců. Vložíme do sklenice nasbírané kamínky, mezi ně umístíme tyto cibulky a zalejeme vodou. Cibule začnou pouštět kořeny a i to samo o sobě je symbolem jara a Velikonoc.

Barvení vajec přírodními barvami


Velikonoce bez barvení vajíček jako by snad ani nebyly. Zapomeňme tentokrát na umělá barviva z drogerií a čerpejme z toho, co máme v kuchyni.

Vajíčka musí být řádně umytá a odmaštěná. Do hrnce vložíme barvicí materiál, zalijeme vodou, přidáme trochu soli, 2 lžíce octa a vajíčka. Takto vaříme 10 minut, potom vařič vypneme, ale vajíčka necháme v nálevu do úplného vychladnutí. Pro vyšší intenzitu barvy je můžeme nechat v nálevu i přes noc.

Co pro jakou barvu použít?


Barvení ve slupkách cibule asi všichni znají, ale přírodní barvení neznamená, že bychom se měli spokojit pouze s hnědou barvou. Pro žlutá vajíčka přidáme do nálevu 3 polévkové lžíce kurkumy. O zářivě oranžovou barvu se postará nastrouhaná mrkev, zkusit můžeme ale také červenou papriku. Pro růžová vajíčka zvolíme červenou řepu – můžeme nakrájet celou červenou řepu nebo slupku z více kousků. Pro sytější růžovou, až červenou barvu se doporučuje nechat vajíčka opravdu přes noc. Sáhnout můžeme i po slupkách z červené cibule, zde ale výsledek bude spíš červenohnědý. Sytě červené barvy dosáhnete povařením v červeném víně. Zelenou barvu získáme přidáním kopřiv nebo špenátu. A modrou barvu nám zajistí červené hlávkové zelí, na barvení použijeme tak čtvrtinu hlávky.

Velikonoce jsou svátky, kdy se vše probouzí a zelení

 

Obklopme se tedy těmito přírodními barvami a materiály a o to intenzivněji ucítíme to kouzlo a sílu přírody a rostlin. Příroda v sobě skýtá velkou sílu a na jaře nám nabízí tolik možností, abychom se i my po dlouhé zimě opět probudili. Je škoda toto souznění nevyužít.