Skip to content
Jarní jógová detoxikace
16. 1. 2022
S jarem přichází energie. Cítíme optimismus, vnímáme vůni rozkvetlých keřů a stromů, slyšíme zpěv ptáků a my toužíme být v té nejlepší kondici. Chceme být štíhlí, zdraví, zářící a především si přejeme, aby nám to vydrželo…
Úvodní foto - Jarní jógová detoxikace
Jak tento proces nastartovat a také si ho udržet?

Tím nejvhodnějším způsobem je očista – detoxikace. A to nejen našeho organismu, ale i prostředí, ve kterém se pohybujeme. Zbavit se všeho, co nám neslouží v těle, ale i doma a v práci. Tím, že se zbavíme “starého”, dáváme možnost příchodu novému, lehkému a svěžímu.

Otevřete okna jaru a pozorujte

Mytí oken není zrovna oblíbenou činností, ale ten libý pocit, když se zadaří… Okna jsou srdcem domova a také pohledem do jeho duše. Dopřejte jim tedy svou péči a také je co nejčastěji otevírejte. Nechte čerstvý jarní vzduch vstoupit a vyčistit vše negativní. Zapalte bílou svíčku, vonnou tyčinku, udělejte si radost krásnou jarní květinou.

Slouží mi to ještě?

Žijeme v době konzumu a šatní skříně většiny z nás praskají ve švech. Udělejte si čas pro sebe a z třídění oblečení vytvořte rituál. Nevhodných kousků se pak budete zbavovat lehčeji.
Všechno oblečení vyndejte včetně spodního prádla, ponožek, šálek a šátků, kabátů a bund atd. Každá věc, kterou jste více jak rok neměli na sobě vám již neslouží. U věcí, u kterých váháte se zeptejte “děláš mi ještě radost”, “sloužíš mi ještě”?
Vybrané oblečení odneste do kontejneru, zkuste prodat na internetu, věnujte charitě a radujte se z toho, že vaše oblečení ještě někdo s vděčností užije.

Očista vnitřních prostor

Udělejte pořádný jarní úklid. Tam, kde leží prach, neproudí energie. Vymeťte každý kouteček, utřete skříňky a poličky, vyluxujte pod postelí, protřiďte spižírnu i všechny dokumenty a účty. Je to delší proces, ale výsledek rozhodně stojí za to. Až bude hotovo, pořiďte si bílou šalvěj na vykuřování. Ta je nejposvátnější bylinou a účinným lékem, kterou používali Indiáni. Pomůže nám vyčistit prostor, předměty, zbavit se všeho negativního a také ukáže novou cestu.
Ideální je šalvějový svazek, jehož jeden konec zapálíte, po chvilce sfouknete a dým pohybem ruky nebo vějířem rozšíříte do okolního prostoru.

Jarní strava

Na jaře vše hraje barvani, svěže voní, kvete a tím se můžeme inspirovat. Zařaďte do jídelníčku zeleninu, klíčky, výhonky, bylinky. Jednoduše vše, co má vysoký obsah vitamínů a minerálů.
Barva jara je zelená v mnoha odstínech. Dopřejme si jí i na talíři skrze brokolici, kapustu, salát, zelí a kombinujme s masem od místních farmářů, přírodními oleji, pesty, luštěninami a rýží.
Dopřejme svému zažívání odpočinek delšími pauzami mezi jednotlivými jídly. Vhodný je až šestnácti hodinový půst od večeře po snídani, aby mělo tělo možnost vše zpracovat a také si od trávení odpočinout.

Vypněte sociální sítě

Dopřejte si takzvaný digitální detox. Bez mobilu už si to ani nedovedeme představit. Jsme neustále online, kdykoliv k dispozici a také pod tlakem zpráv z celého světa.
Možná to ze začátku půjde jen na pár hodin, ale i to se počítá. Třeba to časem půjde na celý den i týden. Vypněte mobil, televizi, internet a jděte ven.
Na procházce vnímejte vše co uvidíte, uslyšíte a ucítíte. Uvědomujte si povrch pod nohama, podívejte se na oblohu, nadechněte se čerstvého vzduchu, usmějte se na kolemjdoucí, poslouchejte zpěv ptáků a jen buďte. Je to moc fajn a uvidíte, že i bez vašeho “napojení” se svět bude v klidu točit dál.