Skip to content
Jak využít potencionál jara ve svůj prospěch
8. 4. 2022
Čas jara s sebou přináší neuvěřitelné možnosti, které můžeme využít sami pro sebe, své tělo, mysl i emoce. Především velkou sílu, kterou můžeme zhmotnit v růst ve všech směrech. Stačí se podívat do přírody, jak vše roste, kvete, voní a klíčí pod přílivem sluneční energie.
Úvodní foto - Potencionál jara

I nám jde úsměv na tváři o něco častěji a snadněji, sundaváme vrstvy oblečení, sledujeme více a delší dobu světla a radujeme se z rozmanitosti barev v přírodě.

Nový roční cyklus

21.březnem nastalo jaro. Nový roční cyklus začal žít a pro nás je to velká příležitost k novým začátkům. Po novém roce jsme plánovali, vizualizovali, snili, ale nyní je čas udělat první kroky ke zhmotnění našich přání a snů. S lehkostí,
s důvěrou a podporou sluneční energie, kterou můžeme vnímat všude okolo nás.
Nechme se inspirovat přírodou, která nám přesně ukazuje, jak se to dělá. Síla maličkatých semínek, jež dokáže rozbít slupku, prodrat se hlínou, kamením
i betonem, jen aby vykoukla na povrch za světlem.
Tato síla, energie, prána proudí i v našem těle a my ji můžeme využít ve svůj prospěch, pro uskutečnění našich přání, vizí a záměrů. Co zasadíme, to sklidíme. Už není na co čekat, je čas skutečně konat. Dělat jednotlivé dílčí kroky, radovat se z každého malého úspěchu a zároveň netlačit na výsledek. I semínka si dávají svůj čas. Potřebují péči vody, teplo slunce a výživu půdy. Čemu věnujeme pozornost, to roste…

Naše tělo, náš chrám

Na jaře je velmi vhodné o něco více pečovat o své tělo, než v jiných měsících kola roku. Cvičit, kvalitně jíst, procházet se v přírodě, ale i odpočívat. Mnozí z nás pociťují tzv. jarní únavu. Ta se po zimě projevuje důsledkem nedostatku světla, pohybu na čerstvém vzduchu a především zanesením těla. To je potřeba různými technikami očistit, aby se cítilo jako znovuzrozené. Jednoduše nechat odejít vše, co mu neslouží. Propustit to, co ho nějakým způsobem omezuje a brání cítit se dobře po fyzické i emocionální stránce.
Když se nám toto podaří, můžeme začít sázet, živit a řádně zalévat, aby nám následná sklizeň vydržela po celý rok.
Vhodný pohyb, zdravá strava, pitný režim, ale i odpočinek jsou naprostým základem.

Možností pohybu je opravdu mnoho. Je však důležité vybrat si pro sebe ten správný. Každy jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Není potřeba řídit se podle štíhlé kolegyně z práce či svalnatého souseda.
Řídíme se svým tělem. Jeho aktuálním zdravotním stavem, hmotností, tím co nás skutečně baví, motivuje a zároveň prospívá. U čeho vydržíme a nepřestane nás bavit po pár týdnech. Skvělé je poznávat, testovat a zkoušet nové věci. Díky pohybu proudí životní energie a únava časem odchází.

Strava – co vkládáme do svého chrámu, to ho vyživuje. Jaro je velmi vhodné k “vnitřnímu vyčištění”, detoxikaci a půstům. Půstem neznamená nejíst několik dní, ale prodloužit “noční období bez jídla” například na 12 až 16 hodin. To znamená, že když máme večeři v devatenáct hodin, snídani si dáme až okolo jedenácté. Tělo tak bude mít čas v klidu vše zpracovat a také si odpočinout od trávení a vstřebávání.
Omezíme přísun kávy, alkoholu, sladkostí, bílého pečiva, sladkých šťáv a také exotického ovoce. Dopřejeme si více “zelené zeleniny”, kvalitních bílkovin ve formě masa od místních farmářů, vajec, ořechů, luštěnin a samozřejmě přidáme více sklenic čisté vody, kterou pijeme i v době našeho “nočního půstu”.

Pocity, emoce a mysl

Nejdůležitější je si uvědomit, že jsou naší součástí. Je nevhodné je jakýmkoliv způsobem potlačovat, jak negativní, tak i ty pozitivní. Není nad to se pořádně od srdce zasmát, zazpívat, zatančit si a občas také propustit hráze a poplakat si, zakřičet, zadupat…
Teprve když si uvědomíme, jak se cítíme, můžeme s tím něco dělat. Často jsme však v takovém kvapu, běhu událostí, že to, jak se zrovna cítíme, ani nevnímáme. To následně může způsobit “výbuch”, podlehnutí emoční vlně, kterou nejsme schopni ovládat. Pomocí jsou momenty zastavení, ve kterých vnímáme dech jako úžasný nástroj přítomného okamžiku. Skrze dech dokážeme skutečně rozpoznat jak se cítíme a dalšími dechovými technikami přinést pocit zklidnění, povzbudit energii, dostat se do vnitřní rovnováhy.
Mysl má obrovský potencionál tvoření, ale i ta je často zahlcená neustálým tokem všech možných myšlenek ovlivněných informacemi zvenčí, že není schopná tento potencionál plně rozvinout.
Dbejme na to jaké informace přijímáme skrze sociální situace, jakým způsobem komunikujeme – jaká slova vypouštíme, s kým tvoříme vztahy, co čteme, čemu věnujeme pozornost a o čem následně přemýšlíme.

Je ten správný čas na změnu

Právě teď, kdy jindy…? Zítra, pozítří, za pár let? Včera bylo pozdě a toto znovuzrozené období kola roku je pro změnu tím nejvhodnějším.
Péče o sebe sama přináší ovoce. Krok do akce přináší nový start, nový začátek a pak dostatečné odhodlání pokračovat dál, aby se změna udržela a její vliv rostl. Je důležité to zažít, aby tělo i mysl reagovaly a pak už budeme vědět, co je pro nás a naše tělo dobré. Tak jen do toho!