Skip to content
Beltain - čas velké oslavy Lásky
28. 4. 2022
„Byl pozdní večer – první máj, večerní máj, byl lásky čas.“ Beltain - snad nejznámější pohanský svátek, který se slaví z noci 30.dubna na 1. května. Jaké pohanské zvyky a rituály se s tímto svátkem pojí?
Věnec

Období, které nás přímo volá do své náruče plné lásky. Beltaine je oslavou partnerství, sexuality, smyslnosti a plodnosti. Je to čas, kdy lidé, zvířata a celá příroda podléhají omamné vůni jara, a probouzejí se ze zimní letargie.

Pohanské rituály

Dříve, na Beltainskou noc, si muži a ženy mohli sundat snubní prsteny, účastnili se rituálu skákání přes oheň v maskách, a potom si společně užívali milostné lásky, což bylo symbolem poděkování přírodě za její plodnost a také to pomáhalo zajistit dobrou úrodu. Milovali se nejčastěji právě v polích. Partnera ani nemuseli znát, protože často měli všichni na sobě zvířecí masky. Děti počaté na Beltaine se považovaly za posvátný dar Boha / Bohyně, a protože bylo nejasné otcovství, starala se o ně společně celá komunita (vesnice).

Zapalování ohňů – Beltain = jasný oheň, na znamení světla, tepla, plodnosti, síly Matky Země. Ohně se při menších plamenech přeskakují pro očistu a ochranu od všeho zlého.

Stavění májek – za svítání 1.května se pak staví májky – muži vyberou statný a rovný strom, který opracují, mohou na něj vyrýt různé symboly (strom je symbolem mužského pohlaví), ženy ho pak zdobí kruhem či věncem u vrcholu ze zelených větviček s barevnými pentlemi (věnec je symbolem ženského pohlaví).

Bohyně Beltainu

Patronkou období Beltainu je krásná, smyslná a harmonická bohyně Lada. Je Bohyní celého jara a léta – světlé poloviny roku. Během temné poloviny roku přebývá v podsvětí. Traduje se, že ožívá a z podsvětí vychází o jarní rovnodennosti a na rovnodennost podzimní opět odchází zpět. Střídá se tak o vládu nad zemí se svojí temnou sestrou Moranou. Traduje se, že chrámy bohyně Lady stávaly v moravském Děvíně, Olomouci, Brně a slovenské Nitře. V jejích chrámech prý bývaly vychovávány sbory dívek. Na Ladu se obracíme jako na vládkyni lásky, vášně, souladu a harmonie. Do našeho života přináší smyslnost, přitažlivost a především krásu, kterou můžeme nasávat plnými doušky v přírodě, ale i pěstovat v nás samotných.

Dalšími bohyněmi Beltainu jsou Flóra, Mája a Afrodita.

Poselství

Nechť je pro vás toto nádherné období kola roku skutečnou oslavou lásky. Lásky magické, krásné a voňavé tak, jako nám ukazuje příroda skrze nádherně rozkvetlé stromy, keře i květiny. Nechte se inspirovat omamnou vůní šeříků, sytými barvami tulipánů, energií vzrůstajících keřů a bylin. Nechte rozkvést sebe a tím i své blízké.

Buďte s námi v tělesné a duševní kondici skrze vědomý pohyb, práci s myslí, harmonické prostředí a vlastní pocit jedinečnosti.

Jóga v její komplexnosti nám dává velký smysl a je i naší životní cestou, kterou s nezměrnou láskou a trpělivostí již mnoho let předáváme.

Připravili jsme pro vás jedinečné prostředí a kvalitní instruktory a učitele se zkušenostmi v oblasti nejrůznějších stylů jógy, pilates, yogalates, tance, meditací a dalších stylů Body & Mind.

Mimo jiné si v našem butikovém studiu můžete pořídit krásné cvičební oblečení, jógové pomůcky, knihy osobního růstu, přírodní kosmetiku a další dárky pro radost.

Připravujeme pro vás workshopy a semináře a také víkendové a zahraniční pobyty. S námi budete vědět za čím směřovat, kam růst, na koho se obrátit a na co se těšit. Jsme tu pro všechny, kteří mají chuť a odhodlání věnovat se sobě.

Harmonické prostředí, individuální a laskavý přístup, top kvalita, rozmanitost lekcí a péče o zdraví na všech úrovních. Vítejte ve Fusion Yoga Studiu.