Skip to content
10 tipů pro harmonii a radost
16. 1. 2022
Dělat, co vás v životě baví. Vzdělávat se, věnovat čas sobě sama. Pravidelné cvičení, dýchání, meditace. Kontakt s přáteli... To jsou jen některé z tipů pro harmonii a radost.
Úvodní foto - 10 tipů pro harmonii i radost
1. Dělejte v životě to, co vás baví a naplňuje

Ne každý má možnost dělat práci, která je zároveň i jeho koníčkem, zdrojem radosti a životním posláním. Ale to nevadí. Každá práce má nějaký smysl!
Naštěstí žijeme v době mnoha možností, ve kterých lze znovu objevit naše skryté dary a talenty. Neváhejte a jděte do akce.
Nikdy není pozdě začít žít svůj sen a dělat, co vás baví. Zkoušejte nové věci, vracejte se k činnostem, které jste rádi dělaly jako děti. Třeba právě v nich najdete své poslání současný život.

2. Věnujte se svému vlastnímu vzdělávání, rozšiřujte si obzory

Celý náš život je cestou vzdělávání a osobního růstu. Nikdy nevíme dost, abychom nemohli vědět ještě víc. Žijeme v době televize, internetu, facebooku a mnoha dalších informačních kanálů, skrze které máme mnohem více informací, než mívali kdysi naši rodiče a prarodiče. Proto se na ně prosím nezlobme, pokud máme pocit, že nám někdy nerozumí, že nechápou, kam se náš život ubírá.
Možnost číst knihy, sledovat online semináře, poslouchat webináře, absolvovat živé vzdělávací kurzy… Pokud se tomu otevřete, budou vám chodit ty správné informace, a především ti správní lidé ve správnou dobu. Stačí jen otevřít své srdce a svou mysl novým věcem.
Je však nutné naučit se rozlišovat. Žijeme v době spirituálního boomu a mnoho lidí za tím vidí svůj byznys a nepravdivou velikost. Vybírejte pro svůj růst průvodce
s dlouholetou praxí v oboru, vybírejte lidi s ověřenými diplomy a vzděláním, vybírejte kvalitu a nenechte se ovlivnit nízkou částkou a pozlátkem, čtěte reference. V tomto případě vybírejte hlavou a zdravým rozumem.

3. Mějte čas sami pro sebe

Nejdůležitější jsme my. Asi to bude znít sobecky nebo sebestředně, ale pouze když věnujeme čas sami sobě, jsme odpočatí, vyrovnaní, naplnění vlastní tvořivostí. Jsme schopni věnovat čas a energii také svému okolí.
Pokud je naše energie neustále směřována ven – co všechno musíme, co nesmíme, co bychom měli, na co jsem ještě zapomněli – cítíme se pak unavení, vysátí, bez energie a radosti ze života.
Pouze člověk, který věnuje čas sám sobě, dbá na své tělo a na své zdraví, hledá svůj zdroj energie a síly, je tuto energii a lásku schopný věnovat a rozdávat také svým nejbližším.

4. Pravidelně cvičte, dýchejte, meditujte

Cvičení jógy, plavání, jízda na kole, procházky v přírodě, péče o zahrádku, vědomé dýchání, meditace. To vše je tím nejlepším prostředkem ke zdraví a pohodě. Je to váš čas se svým tělem, vědomým dechem, emocemi a napojení dovnitř.
Mějte tyto činnosti jako rituál, ne že něco musíte nebo že byste měli, ale jako vzácný a jedinečný čas.
Doporučuji „vypnout” jakýkoli vnější zdroj. Těch máme v dnešní době až příliš. Víme o všem, co se ve světě děje. Ze zpráv, televize, internetu, facebooku, instagramu, twitteru jsme informovaní, kde je hladomor, tsunami, zemětřesení, povodně, požáry, sopečná činnost, krádeže, znásilnění, kriminalita…, ale tuto skutečnost nejsme schopni ovlivnit. O tom, jaké hrůzy a katastrofy se ve světě dějí, vědět nepotřebujeme, stejně s nimi nic neuděláme. Jen nás negativně zasahují
a ukládají se do našeho podvědomí.
Co ale ovlivnit můžeme, jsme my sami a naše okolí. Naši partneři, rodina, děti, spolupracovníci, přátelé a známí. Na ty opravdu můžeme mít vědomý vliv. Zdá
se vám to nemožné? A nemusíme přitom dělat vůbec nic. Je to jen naše energie vyzařovaná ven, pozitivní myšlení a úsměv na tváři.

5. Dodržujte zdravý životní styl

Co jím, co piju, jak kvalitně spím a odpočívám, kolik času věnuji relaxaci, partnerovi, rodině, práci, koníčkům. Všechny tyto aspekty jsme jen my sami schopni ovlivnit.
Na celý život máme jen jedno tělo. Svůj chrám. A je jen na nás, jak se o něj budeme starat. Nedá se vrátit, nedá se vyměnit, je jen a jen naše. Stačí ho přijmout tak dokonalé, jaké je, a s tou největší láskou, pokorou a pozorností se o něj starat jako o ten nejvybroušenější diamant. Budeme ho potřebovat po celý náš život,
a tak nám přeci stojí za to o něj pečovat.

6. Mějte dostatečný příjem čisté vody

Víte, že naše tělo je z 80 procent tvořeno vodou? Takže stačí pouze poskytnout mu co nejkřišťálovější zdroj a důvěru, která ho podpoří v jeho přirozeném plynutí
v proudu. Netlač řeku, teče sama.
Právě voda je symbolem druhého energetického centra, takzvané sakrální čakry v oblasti pánve. Tam, kde máme uložené naše největší dary, reprodukční orgány vaječníky a dělohu, díky kterým jsme schopné cykličnosti a plodnosti. Tam, kde se otevírá náš svět emocí a pocitů. Tam, kde se setkáváme se změnou a pohybem. Dopřávejte svému tělu dar země, jejích nejčistších zdrojů, a pijte dostatek pramenité vody. Kdykoliv ji pijete, uvědomte si, jaké je to požehnání, jaký je to dar a pro kolik lidí na světě je pitná voda nedostupná. Říkejte si, právě vyživuji své tělo zevnitř, aby mi mohlo co nejvěrněji sloužit ve vnějším světě.

7. Věnujte se dechovým cvičením a meditaci

Jak říká jedno krásné pořekadlo: „V životě se člověk učí nejdřív chodit a mluvit. Později se pak učí sedět a držet hubu.” Asi i s věkem se tedy čím dál častěji učíme sedět a slušně řečeno být v tichosti. V tichosti nejen vnější, ale i vnitřní. A víte co? Jde to a přináší to své ovoce. Nejde o to, vydržet každý den minimálně půl hodiny v lotosovém sedu, ze kterého se pak nemůžete vymotat. Jde o ten moment zastavení se a pozornosti na to, co se děje uvnitř.
Dejte sami sobě šanci a vyzkoušejte to. Meditace není nic, co byste nezvládli. Může ji praktikovat každý a nemusí přitom být vychrtlým jogínem za východu slunce s dvakrát obmotanou nohou kolem hlavy. Stačí chtít.

8. Každý den chvíli relaxujte

I na jógových lekcích se často stává, že klienti odcházejí ještě před závěrečnou relaxací. Jenže tím se ochuzují o to nejdůležitější, o odpočinek vlastního těla, během něhož mu dopřáváme naprostý pocit uvolnění, odevzdání a klidu
v bezpečném prostoru ticha.
Zřejmě to neumíme a obáváme se toho, co by mohlo během těchto chvil, kdy jsme jen sami se sebou, vyvěrat na povrch. Nějaké strachy, úzkosti a zranění. Ti naši vnitřní bubáčci, jen vykouknout a narůst v pořádné obludy.
Naše tělo je však velmi moudré a právě v době, kdy jsme s ním v klidu a v bezpečí spojené, nám vysílá ty nejdůležitější signály a odpovědi na naše otázky.
Zkuste si každý den dopřát alespoň pár minut, během nichž spočinete
v naprostém klidu a tichu. Budete se věnovat pouze uvolnění jednotlivých částí svého těla, vědomému dechu, který vás přenese do vašeho vnitřního světa. Uvidíte, budou se dít zázraky a dostanete mnoho odpovědí na své otázky. Relaxujte a naslouchejte v plné pozornosti.

9. Poslouchejte a učte se od svých dětí

Naše děti. Naše krev. Naše nejčiřejší zrcadla. Naši největší učitelé.
Také máte pocit, že vaše děti mají nějaké baterky, které se jednoduše nikdy nevybijí?
Ukazují nám, jak se má žít. Učí nás, jak se máme radovat z toho, že žijeme, že prostě jsme. Učí nás, že stačí jen dělat, co nás baví, co milujeme, co nás naplňuje, a že nemáme řešit, co bude zítra, za týden nebo za rok. Žít tady a teď a tvořit, ne pro někoho, ale sami pro sebe. Smát se sami sobě a nebrat se tak smrtelně vážně.

10. Udržujte kontakt s přáteli

Jen ti opravdoví přátelé zůstávají a mnoho nových lidí díky těm, kteří odcházejí, do vašeho života přijdou.
Možná máte okolo sebe mnoho přátel a známých, se kterými se pravidelně scházíte a věnujete jim svůj čas a energii. Jenže po setkání s nimi se často cítíte unavení a vysátí. Tito „přátelé” vám bohužel energii berou, ne dodávají, a je potřeba s nimi styk omezit nebo úplně zrušit.
Obklopujte se lidmi, se kterými vám bude opravdu dobře. Budou vaším dalším zdrojem vnitřní síly a inspirace. Budete s nimi moci otevřeně sdílet své každodenní situace a oni vám budou s laskavostí a srdcem na dlani naslouchat.

Možná máte své vlastní tipy pro nalezení vnitřní rovnováhy. Své osobní radosti, momenty zastavení, čas, během kterého zapomenete na vše špatné a jen žijete přítomným okamžikem v radosti a spokojenosti. Máte?
Pokud ano, tak je hlavně dělejte a nečekejte až… Nikdy nevíme, co bude zítra.