Skip to content
Výhřez bederní ploténky a JÓGA
1. 10. 2022
Jak je to se cvičením jógy a výhřezem bederní ploténky. Často dikutované téma... Jaký je náš pohled na věc? Pohled jógových lektorů s dlouholetou praxí a zároveň lidí, které také občas záda bolí. Jako kdyby se automechanikovi nikdy nemohlo porouchat auto. No ne...?
Fusion FB
Jak k výhřezu bederní ploténky dochází?

K výhřezu meziobratlové ploténky dochází buď při velkém prudkém úrazu bederní páteře, nebo častěji při dlouhodobém nevhodném přetěžování. Například při vrcholovém sportu, zvedání těžkých břemen a také při vrozené hypermobilitě, která se ještě podporuje. Pro ploténky je hypermobilita “nevhodná” a tak se může na první pohled zdát, že tím pádem i jóga. Ale nemusí tomu tak být…

Jak se výhřez bederní ploténky pozná?

Pro vyhřezlou ploténku je typická pálivá bolest v oblasti beder, která se šíří do dolní končetiny. Postupně dochází až k brnění chodidel (pocit, že chodíte po písku) a také neschopnosti vyprazdňování.

Bolest se často zvětšuje v předklonu nebo při prudkém zvýšení nitrobřišního tlaku (kašel, kýchání). V závislosti na tom, o kterou ploténku se jedná, jde bolest buď zepředu do třísla a na přední stranu stehna (ploténka L3-L4), nebo po zevní straně stehna a lýtka (ploténka L4-L5), nebo po zadní straně stehna a lýtka (ploténka L5-S1).

Tohle se mi děje. Co s tím?

Pokud dojde k akutnímu výhřezu, často se objevuje také blokáda bederní páteře. V tom případě se svaly kolem postiženého místa stáhnou, aby zabránily další škodě. V této fázi je bolest často velmi silná a pociťujeme také omezení v pohybu.

V tom případě doporučuji navšívit lékaře. Od akutních bolestí může dobře pomoci infuze, která je jako první pomoc velmi přínosná. K potvrzení toho, že se skutečně jedná o výhřez, slouží zobrazovací metody – rentgen, a hlavně pak magnetická rezonance. 

Proč zrovna já?

Vyhřezlá ploténka je nejčastěji důsledkem nadměrného nebo nevhodného zatěžování těla či různých svalových dysbalancí, tak jako v mém případě. Často ji způsobuje oslabení svalů tzv. hlubokého stabilizačního systému (HSS), tedy vnitřních břišních svalů a tady má jóga své důležité místo. Většina správně prováděných pozic (ásan) totiž aktivuje tyto hluboko uložené svaly a tím pádem je především vynikající prevencí.

Pokud už k výhřezu došlo, znamená to, že se v našem těle něco nedělo správně. Nevhodný pohyb, nedostatečné dýchání, přemíra stresu…

A to je třeba změnit. I tady je jóga velkou pomocnou rukou. Vyvážený pohyb ruku v ruce s aktivizací hlubokého stabilizačního systému, dechové techniky pro zvětšení kapacity, relaxační a meditační techniky pro zmírnění stresu.

Vhodným přístupem není se zaměřit jen na ploténku a dané místo na bederní páteři, ale musíme se podívat na svoje tělo komplexně a odstranit příčiny, kvůli kterým se výhřez stal.

Akutní výhřez a jóga

Pokud už výhřez máte a cítíte akutní bolest, je z mého pohledu nutné projít lékařským vyšetřením a následně individuální fyzioterapií pod vedením zkušeného terapeuta! I když máme pocit, že své tělo známe a umíme s ním pracovat, někdy je holt nutné “odevzdat” své tělo do rukou povolaných. Pokud jste zvyklí cvičit jógu, mnohem lépe budete s fyzioterapeutem spolupracovat a následně také lépe pokračovat v samostatném cvičení.

Jóga je vynikající prevencí a také skvělým pomocníkem (rehabilitací), když akutní bolest povolí

1. Vybírejte si jemnější lekce (v našem rozvrhu najdete například Aroma Jin jógu, Hatha jógu, Jógu pro začátečníky, vhodná je i lekce Yogalates)

Během těchto lekcí je prostor pro správné dýchání, nastavení pozic, využití pomůcek a aktivizaci hlubokého stabilizačního systému.

2. Důležité je protažení přední a zadní strany stehen

Zkrácené svaly stehen omezují napřímení pánve (neutrální pozice) a trupu a tím způsobují zátěž dolních končetin, která se pak výrazně přenáší právě do oblasti bederní páteře, která je nadměrně přetěžována.

V józe existuje mnoho pozic, které tyto svaly stehen protahují a dají se různě “upravit” i při akutní bolesti.

3. Uvolnění pánve a kyčelních kloubům

Uvolněte a rozhýbejte svou pánev a kyčle. Pokud je pohyb pánve a kyčelních kloubů omezený, opět dochází k nadměrnému zatěžování beder.

I tady je jóga tím nejlepším pomocníkem s mnoha pozicemi a technikami se zaměřením na celou pánev a kyčelní klouby.

4. Čemu se v józe raději vyhnout?

Pokud s jógou začínáte nebo se vracíte k józe po výhřezu, vyhněte se dlouhým předklonům, velkým záklonům a rotacím v zátěži. Raději se poraďte se svým lektorem. Vhodné je ho rovnou upozornit ještě před začátkem lekce, aby vás případně na „nevhodné“ pozice upozornil.

Buďte s námi v tělesné a duševní kondici skrze vědomý pohyb, práci s myslí, harmonické prostředí a vlastní pocit jedinečnosti.

Jóga v její komplexnosti nám dává velký smysl a je i naší životní cestou, kterou s nezměrnou láskou a trpělivostí již mnoho let předáváme.

Připravili jsme pro vás jedinečné prostředí a kvalitní instruktory a učitele se zkušenostmi v oblasti nejrůznějších stylů jógy, pilates, yogalates, tance, meditací a dalších stylů Body & Mind.

Mimo jiné si v našem butikovém studiu můžete pořídit krásné cvičební oblečení, jógové pomůcky, knihy osobního růstu, přírodní kosmetiku a další dárky pro radost.

Připravujeme pro vás workshopy a semináře a také víkendové a zahraniční pobyty. S námi budete vědět za čím směřovat, kam růst, na koho se obrátit a na co se těšit. Jsme tu pro všechny, kteří mají chuť a odhodlání věnovat se sobě.

Harmonické prostředí, individuální a laskavý přístup, top kvalita, rozmanitost lekcí a péče o zdraví na všech úrovních. Vítejte ve Fusion Yoga Studiu.